Školka doma (6): Velikonoce

Tak jsme se v těchto nelehkých a zvláštních časech dočkali Velikonoc. Pokud je vaše rodina aspoň trošku jako ta moje, jsou Velikonoce obvykle příležitostí, kdy se setkáváme s přáteli a známými, které vidíme literally JEDNOU ZA ROK – NA VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ. Jako žena jsem strávila všechny svoje životní velikonoce zavřená doma s mamkou a se ségrou a čekala jsem, až zazvoní zvonek a přijde nás někdo milostivě seřezat – abychom neuschly, že.

Možná vaše rodina není vůbec jako ta naše – a se známými se vídáte častěji než jednou za rok a Velikonoce pro vás nejsou kombinací domácího vězení a domácího násilí. Tak jako tak budou tyto Velikonoce pravděpodobně podstatně jiné. Pokud budete chtít věnovat chvíli z těchto několika svátečních dní předškolní přípravě – zde máte pár námětů:

POVÍDÁNÍ: OSLAVY JARA

Co jsou to vlastně ty Velikonoce? Proč je slavíme? A proč je slavíme teď? A kdo je vymyslel?

Na úvod vám nabízím své vypravování o historii velikonoc, které jsem natočila dětem jako náhradu za povídání, které bychom jinak organicky absolvovali ve školce. Cítila jsem potřebu dát do kontextu na první pohled vlastně dost nelogické oslavy Velikonoc – už loni jsem to vyprávěla dětem u nás ve školce a myslím že s úspěchem – Ježíšek na kříži byl poměrně hit, emotionally scarred nebyl nikdo, naopak vidím benefit v tom, že si děti významově spojily vánoce a velikonoce. — přiznám se, že osobně nejsem věřící, ve školce se ale ukázalo, že velká část dětí je. Všechna svoje vyprávění proto stavím tak, aby byla co možná nejvíc objektivní/neutrální a dávala prostor pro formování vlastního názoru.

VAJÍČKO (grafomotorika – uvolňování zápěstí)

Instrukce: Jaký tvar má vajíčko? Je to čtvereček? Neee. Je to kolečko? Hmm. Trošku. Zvládneš nakreslit vajíčko? Co největší, tak aby se ale vešlo na papír? Vezmi oblíbenou pastelku – a objeď ho několikrát dokola – vystřídej X barviček/všechny pastelky v penálu. 🙂

KUŘÁTKO (kreslení podle předlohy, zrakové vnímání)

K této aktivitě můžete přistupovat různě, podle toho, jaký má vaše dítě vztah ke kreslení.

Pokud děti kreslí rády a sebevědomě: Pravděpodobně se vrhnou na kreslení s nadšením a neřeknou, že neví jak, nebudou se ošívat. V tom případě je samozřejmě buď nechte kreslit z hlavy, nebo pro experiment využijte postupu na následujících řádcích.

Pokud děti nekreslí rády (ze zkušenosti je to nejspíš proto, že mají pocit, že jim to nejde – tím pádem tu činnost nevyhledávají a logicky se v ní moc nezlepšují):

 • poskytněte jim tyto fotky
 • a jeďte po kouskách:
  • Odkud na kuřátko koukáme? Zepředu? Zezadu? Zboku?
  • Jaký tvar má tělo? Čtvereček? Kolečko? Šišku? Nakresli.
  • Jaký tvar má hlava? Čtvereček? Kolečko? Šišku? Je mezi hlavou a tělem vidět krk? Nakresli hlavu a případně krk.
  • Kolik má nohou? Kolik je na nohou prstů? Spočítej a nakresli.
  • Kolik má očí? Kolik vidíme očí z této strany? Nakresli.
  • Co nám ještě chybí? Zobáček, křidýlko. Nakresli.
 • není žádoucí dítě opravovat, pokud např. mu tvar těla připomíná spíš čtvereček než kolečko a taky ho tak nakreslí. To se potom dá odděleně trénovat jako rozlišování tvarů.
 • Tato aktivita má za cíl spíš dodat dětem sebevědomí kreslit i objekty, na které by si dřív netroufly. Rozvíjí u dětí také zrakové vnímání. Rozlišování a pojmenování detailů a částí celku je aktivita užitečná sama o sobě.

TIP: VYBARVOVÁNÍ PAMPELIŠKOU. Pokud máte zahradu nebo vyrazíte na vycházku, ulovte s dětmi pár pampelišek – jimi pak můžete kuřátko vybarvit!

STOJÁNEK S KUŘÁTKEM (craft)

Když máte natrénované vajíčko i kuřátko, můžete je využít na výrobu velmi snadné velikonoční dekorace. (Děti to zvládly samy při online výuce s instrukcemi přes webkameru). Budete potřebovat papír, pastelky, lepidlo v tyčince.

 1. Přehni papír na půlku.
 2. Jednu půlku přehni znovu na půlku.
 3. Druhou půlku přehni taky znovu na půlku.
 4. Papír znovu rozevři. Měl by být rozdělen ohyby na čtyři pruhy. Polož si ho na stůl tou stranou, aby se papír zvedal od stolu podél ohybů.
 5. Na proužek, který je třetí odshora, nakresli dvě nebo tři kuřátka (kolik se ti vejde na ten jeden proužek)
 6. Teď ten papír otoč na stole vzhůru nohama (tak, aby kuřátka byly hlavou dolů).
 7. Najdi si proužek, který je TEĎ třetí odshora (bude to ten, co je hned pod kuřátky) a nakresli na něj tolik vajíček, kolik máš kuřátek.
 8. Vezmi lepidlo a potři JEDEN z těch zbývajících, prázdných pruhů.
 9. „Zaroluj“ papír tak, že ten polepidlovaný pruh překryješ tím posledním zbývajícím nepoužitým pruhem.
 10. Výborně! Vznikla taková trojúhelníková trubička – oboustranný stojánek s obrázky.

ZDOBENÍ VAJÍČEK (logika)

Začněte jednodušší variantou (vlevo) a pokud bude bez problémů, můžete zkusit tu složitější. Poslední řádek na pracovním listu vlevo jsem nechala volný s tím, že si dítě může vyrobit vlastní řadu a zadat ji naopak vám jako hádanku. 🙂

KRASLICE (grafomotorika)

Tradiční velikonoční aktivita a jednoduchý způsob, jak děti přimět procvičit grafomotoriku. Nezapomeňte u grafomotorických cvičení vždycky zkontrolovat, zda dítě správně sedí (čelem ke stolu, nohy na zemi) a správně drží tužku.

Doporučuju začít jednodušší variantou, pokračovat tou detailnější. Prázdné vajíčko potom můžete využít jako podklad pro jakoukoliv volnou kreativní činnost, nebo zadat vlastní úkol – např. vyzdob pomocí tří různých druhů čar z předchozích dvou vajíček.

Samozřejmě možno taky vybarvit a vystřihnout, tento trénink se hodí vždycky. 🙂

PEPPA PIG & the Easter Bunny (barvy, matematika)

Předpokládám, že děti Peppu znají – možná ale nekoukají v originále. Tohle je ideální příležitost! Na jednoduchém příběhu taky můžeme sledovat tradiční velikonoční zábavu v anglicky mluvících zemích – tzv. Egg hunt. Děti hledají schovaná vajíčka, která jim schoval Easter bunny (velikonoční králíček). Mrkněte na pohádku a pak se můžete věnovat přiloženému pracovnímu listu.

Každý člen party našel nějaký počet vajíček nějaké barvy. Podle úrovně znalostí angličtiny vaší i dítěte se ptejte: How many eggs does he/she have? (Kolik má vajíček?) What color? (Jaké barvy?)

Dítě může odpovědět jedním slovem (six, yellow) nebo celou větou: She has six yellow eggs.

3 hnědá – three brown, 1 černé – one black, 5 červených – five red, 7 zelených – seven green
6 žlutých – six yellow, 8 modrých – eight blue, 4 oranžová – four orange, 2 růžová – two pink
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: