Dětské knížky s homosexuálními postavami

jdi rovnou na seznam

Na tomto článku jsem si lámala zuby víc jak půl roku. Začala jsem ho psát těsně poté, co jsem dětem ve školce řekla, že některý děti mají místo maminky a tatínka dvě maminky nebo dva tatínky, někteří kluci že mají rádi kluky a některý holky holky…a dva týdny jsem pak chodila do práce a z práce s pláčem, protože mi pár rodičů dělalo ze života peklo, vyžadovalo omluvu a rozhodovalo se, jestli budou naši školku žalovat. Za to, že nejsme homofobní.

Jasně – to jsem teď tak jako pohodlně zjednodušila. Jasně, že nás nechtěli žalovat, protože děti vedeme k toleranci a otevřené mysli. V jejich očích jsme se s kolegyní prostě jen pustily do témat, která jsou pro školku „příšerná a nepotřebná“ a na jejichž probírání „nemáme žádné právo“. A jasně, že my jsme toho s dětmi probraly víc než jen ty tři zmíněné věty.

Dopadlo to vlastně dobře. Vedení školy se zachovalo skvěle – postavilo se za nás, celá záležitost vyšuměla a dotčení rodiče nakonec svoje děti přihlásili do jiné školky, kde se asi paní učitelky nepouští do téhle “zbytečně radikální výuky”.

Ale. Tohle celý rodeo ve mně zanechalo dost spoušť. Kde se vzala u rodičů taková agrese? Udělaly jsme něco špatně? Jak správně „otevírat dětem horizonty“ a ukazovat jim svět mimo jejich bublinu (a zejména teda zjevně mimo bublinu jejich rodičů)? Asi dobře, že ten článek píšu tak dlouho. Dalo mi to čas a prostor načíst si spoustu zdrojů a názorů, abych získala pro následující řádky a odstavce solidní oporu. Tak jdem na to:

Napřed jsem chtěla jen vymyslet, jaký běžný dětský hry a aktivity můžou přirozeně obsahovat ten „inkluzivní“ prvek. Jak dětem nenuceně předvést, že rodiny vypadají různě. Jakože když si děti hrajou s panenkama, nemusí rodinu tvořit nutně Barbie, Ken a 1,6 dítěte, ale můžeme Barbie najít nějakou druhou sexy Barbie nebo Kenovi uhrančivýho Kena. Jak jsem ale intenzivně zkoumala, přemýšlela a psala, nabalovaly se na tuto tématiku další a další aspekty a podtémata, až bylo zjevný, že s víc jak deseti zdroji a dvanácti stránkama draftu to nebude na jeden článek.

A tak dnes konečně vypouštím do světa aspoň jednu, hotovou část. Seznam dětských knížek, ve kterých se vyskytují gayové nebo lesby! Sehnala jsem všechny knížky pro děti, který obsahují gay postavy a vyšly v češtině. Pročetla jsem. Sdílím. Věřím, že číst dětem je naprosto zásadní, ale taky je zásadní, CO čteme. Další pohádku o krásné bezradné princezně, která má na hlavě vlasů jako deset normálních ženskejch a kterou princ nepozná, když není namalovaná, nepotřebujou. Pokud tedy chci, aby děti chápaly, že např. homosexuálové jsou prostě přirozenou součástí naší společnosti, musí to odrážet i materiály, který jim předkládám, a hry, který jim nabízím.

Článek o těchto hrách, u kterých jsem zkoumání začínala, by mohly přijít v zápětí, třeba do konce roku? Nebo po zkouškovým? (Haha, tenhle článek jsem původně chtěla vydat do srpnovýho Pride weeku a celej, takže tahle desátá deadline? Určitě klapne.) Stále ještě rozepsanou mám celou myth-busting sekci (všecky ty známý argumenty, proč že je ta homosexualita takovej hell – a protiargumenty pro ty, kteří těm mýtům podlehli, ale mají zájem o tom znovu zapřemýšlet) a taky tipy, jak s dětmi o tomto tématu mluvit, na co by se tak mohly zeptat a jak třeba můžete reagovat.

Dětské knížky s homosexuálními postavami

K seznamu knížek nabízím taky stručnou recenzi. Nejsem ani profesionální recenzent, ani spisovatel, ani dítě, takže jestli se knížka líbí mně, je poměrně nepodstatný. Snažila jsem se jen trochu okomentovat obsah a formu, než se pustíte do shánění.
Ještě pro jistotu vysvětlím předem: vytvořila jsem si takovou osobní kategorizaci. Hodnotila jsem, jestli jsou knížky „first of all gay“ (především gay), to znamená, že primárním cílem knížky ji přiblížit dětem koncept homosexuality. Druhá varianta pak byla „gay by the way“ (mimochodem gay), kde děj měl pointu jinde a homosexualita je jen jedna z vlastností postav v příběhu.

Brzo ráno (Lawrence Shimel, ilustrace Elina Breslina), LePress
a Teď není čas na hraní

pro nejmenší

Začínáme rovnou jedním z mých favoritů! Obě tyto knížky směřují rozhodně k nejmladším čtenářům – mají tvrdé lepené stránky, přečtení trvá minutu a zdobí je líbivě barevná, kvalitní ilustrace a šikovně přebásněný text z originálu ve španělštině.
Brzo ráno vypráví o klukovi s kocourem, kteří se probudili dřív než ostatní. Teď není čas na hraní zase o holce se psem, kteří se chystají do postele. Kluk má opravdu mimochodem dvě mámy, holčička dva táty. Obě knížky tak spadají do kategorie “gay by the way” a mně se líbí, že pointa je úplně jinde – v humorné zápletce se zvířátkem. Reprezentace menšinového modelu rodin je tam prostě přirozeně doplněná.
Knížky v češtině seženete ve velkých knihkupectvích, ale např. i zde.

Jonáš má dvě maminky (Pavlína a Kristina Rochovy, ilustrace Zuzana Slánská)

pro nejmenší

První ze tří původně českých děl na tomto seznamu! Autorkami jsou @offroadmamy a knížka je tak čerstvá, že v draftech tohoto článku jsem měla teprve odkaz na její kampaň na Hithitu.
I tato knížečka je určena pro nejmenší. Na každé pevné stránce najdete jednu dvě věty a velké jednoduché ilustrace. Malý Jonáš popisuje, jaké je mít dvě maminky; je to tedy zástupce kategorie „first of all gay“. Seznámí vás se svojí rodinou, kterou sice na začátku označí za „nevídanou“, určitě ale postupně zjistíte, že se téměř neliší od vaší vlastní! Myslím, že super by tady bylo knížku mít na prohlížení a čtení, když jsou děti opravdu malé – ale pak se k ní vrátit, až budou děti schopné trošku zauvažovat (nejpozději ve předškolním věku) a položit si po přečtení pár otázek typu: Co se děje u nás doma, když si smutný/á ty? (Ideálně by taky mělo být odpovědí, že přijdou obejmout oba rodiče, žejo.) Kdo u nás jezdí nakupovat? Staráme se taky o dům/zahradu? Co děláš s dědečkem ty? Co děláme společně celá rodina? (Taky jsme byli v zoo, viď?) Cílem těchto otázek je poukázat na to, že je docela jedno, jestli jsou rodiče máma a táta, dvě mámy nebo dva tátové, nebo jestli je rodič na výchovu sám. Důležité je, jakou úlohu dospěláci v životě dítěte hrají a jestli ji plní. Tzn. jestli je za kým jít pro útěchu, jestli je s kým sdílet zážitky a jestli je od koho získávat nové životní zkušenosti.
Knížku seženete na jejich stránce www.duhovaknizka.cz.

Princ & Princ (Linda de Haan, ilustrace Stern Nijland), Meander
+ druhý díl: Král & Král & rodina, Větrné Mlýny

pro děti ve školce

Když jsem na instagramu udělala průzkum a zeptala jsem se, jestli vůbec někdo zná nějaké knížky pro děti, ve kterých se v zásadní roli objevují homosexuální postavy, průzkum dopadl podle předpokladu dost tristně. Kromě Zvědavé holky od Dvou tátů, ke které se dostanu za chvilku, lidé zmiňovali jen jeden další titul a to právě Prince a prince a jejich pokračování, Král a král a rodina.
První díl spadá do kategorie “first of all gay”, tzn. hlavním tématem je vztah prince a prince. Je to super simple, rodiče chtějí prince oženit, přivedou mu princezny, princ se ale zamiluje do bratra jedné z nich, vezmou se a žili šťastně až do smrti. Oceňuju i ilustraci, která sice není pro mě osobně esteticky…pleasing, ale respektuju umělecký výraz autorky – není to tuctovka! Děti nepotřebují, aby všechno bylo Disney, s očima přes půl hlavy. Naopak; to nechceš, když pak holčičky ve školce na sobě mají nejradši to, že mají “vlasy jako Elsa”. Ale to si podrobněji schovám zas na příště. Teď je mojí pointou to, že prostě možná se mi ta ilustrace nepozdává, protože jsem celoživotně masírovaná jinou estetikou, možná se nepozdává vám, ale pokud nepřijdete za dítětem rovnou s tím, že “hele to je ale ošklivej obrázek”, pravděpodobně si to tak samo nevyvodí a naopak bude mít rozšířený obzor a zlepší si představivost.
Druhý díl mě trošku zklamal. Chápu, že nosnou myšlenkou je tu spíš dobrodružství, kde homosexualita teď už králů je spíš právě “gay by the way” a v hlavní roli je tu ta zmiňovaná ilustrace, zde exotických scenérií. Příběh vrcholí adopcí dítěte, která je ale podaná velmi nekonkrétně a “dětsky”. Mám pocit, že příběh je ochuzen o pádné vyvrcholení. Nicméně děti se dozví něco víc o příběhu Prince a Prince, které si jistě oblíbily v prvním díle. Knížka je veselá, milá a bláznivá a jen protože nenadchla mě, neznamená, že nebude mít úspěch u vašich dětí, samozřejmě.
Na závěr bych ještě vypíchla domluvu od známého dětského psychologa Václava Mertina, která celou problematiku stručně, jasně a citlivě vystihuje. Když už nic, aspoň tu jednu stránku si přečtěte.
Knížky jsou k dostání v knihkupectvích, např. zde a zde.

Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny (Peter Parnell & Justin Richardson, ilustrace Henry Cole), LePress

pro děti ve školce

Opravdový příběh tučňáků ze zoo v Central parku patří ke klasickým a nejznámějším knížkám, které dětem představují stejnopohlavní vztahy. Ačkoliv podle mého dělení patří jasně do “first of all gay” škatulky, domnívám se, že by ze všech těchto knížek mohla být nejlíp zkousnutelná pro ty, kteří stále ještě shledávají homosexualitu těžko stravitelnou. Příběh mluví o zvířatech, ne o lidech, jedná se o skutečnou událost, nikoliv fantazii autora, a hlavním tématem je prostě a jednoduše láska. Věřím, že by tak tato kniha mohla být tou “vstupní”, než přijdou snad na řadu i všechny ostatní. Níže najdete odkaz i na originální verzi v angličtině načtenou na youtube.
Knížka v češtině je běžně k dostání v knihkupectvích, např. zde, v angličtině ji seženete taky, ale spíš jen on-line, nejvíc bych se spolehla na enbook.cz.

Dva tátové a zvědavá holka (Michal a David Vaníčkovi, ilustrace Šárka Svobodová)

pro děti ve školce

Srdcovka. Třešničkou na dortu jsou opravdu kouzelné ilustrace. Především ale: je od českých autorů – jako druhá ze tří knížek pro děti s gay postavami aktuálně na trhu. Je napsaná v jednoduchých a vtipných rýmech. Očima malé holčičky vypráví o nových sousedech, kde, hlava to nebere, chybí ženská, zato chlapi jsou dva. Knížka tedy spadá do kategorie “first of all gay”, nicméně! Vyhýbá se technické stránce toho, jak vlastně dva tatínci získali děti, proto, domnívám se, může být přijatelná i pro ty konzervativnější či váhavější z vás. A hlavním motivem je ukázat, že nehledě na to, jakého pohlaví rodiče jsou, řeší vlastně ty stejné trable a ty stejné radosti.
To je koneckonců pointa veškeré práce Davida a Michala Vaníčkových (@dvatatove – instagram, youtube). Jsou ochotni nechat nás, cizí zvědavce, nahlížet (co nahlížet – zírat) do svého všedního života, aby nám ukázali, že neřeší nic moc jiného než tady Novákovi z Prahy a támhle Vopršálkovi z Horní Dolní. Sama dítě nemám, nicméně kdysi jsem jím byla. Můžu tak s jistotou prohlásit, že návštěvy zubaře, výběr vhodné obuvi, sourozenecké hádky a rodinné výlety, které tvoří obsah profilů Dvou tátů, nejsou zvláštností duhových rodin. Tato knížka je super i v tom, že k ní patří pexeso a s ním možnosti her a aktivit pro děti.
Knížku, doplňky a mnoho dalšího najdete na jejich stránkách a e-shopu www.dvatatove.cz.

Jura a lama (Markéta Pilátová, ilustrace Dora Dutková), LePress

pro mladší školáky

Na tomto seznamu poslední česká knížka pro děti, kde má postava oba rodiče stejného pohlaví – v tomto případě má Jura dvě maminky. Vyšla ale úplně první, už v roce 2012. Na této knize nejvíc oceňuji vykreslení atmosféry. Jura má dvě mámy zcela mimochodem (jednoznačně škatulka “gay by the way”) a příběh se točí kolem nového přírůstku na jejich farmě. Odehrává se v zimě a já si barvitě dovedla představit, jak si mámy s Jurou a osobitým kocourem žijí a jak makají. Mráz nemráz, sníh nesníh. Jádrem a ponaučením příběhu je, řekla bych, přijetí neznámého, tolerance, a v neposlední řadě taky důraz na to, že nemáme věřit všem drbům. Myslím dost užitečný témata. A nesmím zapomenout ani na krásnou ilustraci Dory Dutkové, která příjemně doplňuje stránky textu.
Knížka je bohužel všude vyprodaná, takže vás odkážu na knihovny, odkud jsem si ji vypůjčila i já. Třeba když si tento článek přečte dostatek lidí a budou se po knize shánět, vydají dotisk! 🙂

Zebra pod postelí (Markus Orths, ilustrace Dora Dutková), LePress

pro mladší školáky

Budu upřímná; tahle knížka mě z těch devíti, které jsem v rámci této kategorie knížek pro děti vůbec vypátrala, nadchla nejmíň. Hned vysvětlím proč, ale! Znovu opakuju, že nabízím opravdu subjektivní pohled, nejsem editor, nakladatel, recenzent, ani expert na literaturu. Rozhodně doporučuju knížky vypůjčit a udělat si vlastní názor. Můj vhled je tedy následující:
Domnívám se, že knížka má být plus mínus “gay by the way” – spíš obecně o toleranci, o zažitých společenských vzorcích a co se stane, když se jim někdo vzpírá. Neodnesla jsem si úplně “moral of the story”, což ale může být taky jen moje zadubenost… Co mi ale přijde vyloženě proti srsti a kontraproduktivní, je “legrační” používání špatných variant slov právě okolo faktu, že holčička v hlavní roli má dva tatínky. Tatínkové jsou “homosenzuální” a holčičku si “adaptovali”, což tak maximálně pobaví rodiče a možná to pár lidem usnadní čtení, pokud se jim o tomto tématu pořád nemluví snadno…ale dětem to nijak nepomůže a ani takto nezaslechnou ty správné výrazy, aby je prostě do života znaly.
No, a co mi fakt vadí, je, že úplně mimochodem v rozhovoru zmíní, že mít dva tatínky je pořád lepší, než mít jen jednoho rodiče (mámu). Proč v knížce, pomocí které se snažím přiblížit lidem alternativní formát rodiny, musím plivnout na nějaký další? Je to ale fakt jen poznámka, takže pokud by vás knížka jinak zaujala a vadila vám jen tato drobnost, můžete si ten kousek při čtení prostě upravit a tuto zmínku vynechat. A na závěr podotknu, že holčička se zebře svěří, že její “biografická” maminka umřela při porodu, a tak byla “adaptovaná”, což mi teda zbytečně zní, jakože když vám zemře matka, jdete ke dvěma mužům. To je sice v některých případech pravda, ale není to realita ani většiny osiřelých dětí, ani většiny adoptujících homosexuálních párů.
Možná jsem zbytečně kritická. Ráda si poslechnu vaše názory! Knížka je běžně k dostání v knihkupectvích, např. zde.

Jedno morče a dvě mámy (Pieter Feller, ilustrace Niels de Hoog), LePress

pro děti cca 10 a starší

Jako poslední v tomto seznamu nabízím příběh už trošku staršího, desetiletého chlapce. Kamarádí se s ještě staršími a součástí zápletky jsou přátelské a romantické trable hlavní postavy – proto si myslím, že by knížku mohly ocenit i starší děti. Fakt, že Seb, hlavní hrdina, má dvě maminky, je podstatnou částí vyprávění, netočí se ale jen kolem něj. Autor se nebál pustit ani do citlivých témat jako např. neshody mezi matkami v rámci výchovy nebo homofobie v blízkém okolí, se kterou se rodina musí vypořádávat. Domnívám se, že knížka je dobrým čtením, pokud jsou vaše děti ve fázi hledání sebe sama, vytváření přátelství, hledáním toho, co je pro ně důležité, jakými lidmi se chtějí obklopovat, a jak si vytvářet vlastní názory.
Knížka je k dostání nepř. zde.

pro ještě starší děti

V young adult literatuře je výběr naštěstí o něco širší. Nabídku najdete například zde. Při mém insta průzkumu se ozývaly především tituly Love, Simon (a další od B. Albertalli), Will Grayson, Will Grayson (a další J. Greena) a díla Patricka Nesse a Davida Levithana. Materiály pro teenagery a dospělé nejsou předmětem tohoto článku, ale neodpustím si doporučit my personal favorites: filmy Call Me By Your Name, Brokeback Mountain, Alex Strangelove, Booksmart, a seriál Sex Education.

Zpět ke knížkám pro předškoláky: Na tomto místě bych si dovolila shout-out nakladatelství LePress, kterému můžeme děkovat za publikaci ŠESTI z deseti výše uvedených titulů. Pořád mi přijde crazy, že jich je na trhu tak strašně málo, a vlastně doufám, že jsem něco přehlídla. Ono totiž těch knížek je takhle maličko jen u nás. V anglicky psané literatuře jsou jich desítky, ne-li stovky! Vládnete-li, nebo přejete-li si, aby vaše děti vládly, angličtinou, existuje pro vás tedy i tato studnice. Namátkou, protože jich je fakt spousta a samozřejmě ani všecky neznám, zmiňuju ty, na které jsem narazila, a zaujaly mě. Většinu seženete na českém e-shopu s anglicky psanou literaturou www.enbook.cz a (what a time to be alive) taky načtený na youtube! Každý z následujících řádků vás vezme na youtube video, kde někdo knížku celou přečte a ukáže. Vy tak můžete jen sedět, koukat a poslouchat s dětmi. 🙂

  1. Tango Makes Three – originál knížky, která byla přeložena i do češtiny a zmiňuju ji výše.
  2. This Day in June – povídání o průvodu Pride.
  3. Stella Brings the Family – holčička, která má dva tatínky, vymyslí, jak vyřeší oslavu Dne matek ve škole.
  4. A Day in the Life of Marlon Bundo – příběh zamilovaného králíčka, který shodou okolností bydlí v Bílém domě (původně vzniklo jako vtípek na účet amerického viceprezidenta Mika Pence, kterému tento králíček reálně patří, ale knížka se týmu politického komentátora Johna Olivera opravdu povedla)
  5. Harriet Gets Carried Away – o holčičce, která zažije fantastické dobrodružství se svými milovanými tučňáky a jen zcela „by the way“ má dva tatínky. Paní, která tuto knížku čte, přidává trochu svého komentáře, tak se nelekněte.
  6. Donovan’s Big Day – vypráví o svatbě maminek a o tom, jak se na ni poctivě připravuje jejich syn.
  7. Prince & Knight – rýmovaná, „klasická“ pohádka, akorát tu není rytíř s princeznou, nýbrž s princem.
  8. Worm Loves Worm – trošku jiná než všechny ostatní, tahle knížka si hezky poradí s gender normami.
  9. Heather Has Two Mommies – knížka povídá o životě Heather, která má dvě maminky. Byla vydaná už v roce 1989 a stala se tak jednou z průlomových prvních knížek s LGBT tematikou pro děti.

To je ode mě pro dnešek všechno. Pište, pokud jsem se dopustila nějaké faktické či gramatické chyby, pište, pokud to chcete probrat, pište, pokud máte nápady, pište, pokud jsme ve vás rozvířila nějaký myšlenky. Nepište jen, pokud chcete být hnusní. Na to máte spoustu prostoru jinde (i když snad ne na pořád). ❤

Advertisement

1 komentář: „Dětské knížky s homosexuálními postavami

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: