Školka doma (0): St. Patrick’s day

Možná si říkáte: co to je nebo proč by to měly řešit děti ve školce. Nuže, jednak děti soustavně vedeme k uvědomování si, že nejsme na světě sami a že různí lidé v různých koutech světa slaví různé svátky a dělají různé věci, a druhak jsme anglická školka a v programu máme napsáno, že oslavíme St. Patrick’s day. Tak slavíme St. Patrick’s day. Svatý Patrik je patronem Irska, tak nám to alespoň dá příležitost něco si povědět o této zemi a jejich kultuře.

Aktivity pro děti:

Na úvod je vždycky fajn aktivitu uvést do kontextu: Víš, jak se jmenuje země, ve které žijeme? Znáš i jiné země? Jaké svátky například slavíme u nás? Znáš nějaké svátky, které se slaví v jiných zemích?
Pak už se na ně můžeme vrhnout:
– Chcete se pobavit s tradiční postavou irské mytologie – leprikónem?
– Dozvědět se, jak to vlastně bylo s tím svatým Patrikem?
– Naučit se (nebo si procvičit) kreslit srdíčko a trojlístek (grafomotorika)?
– Vybarvit si louku bohatou na troj-, čtyř- a dokonce i pětilístky (počítání)?
Do toho!
Pokud se na nic z toho dneska necítíte, pak doporučuju prostě pustit si k práci nebo odpočinku irskou hudbu!

Pracovní listy stáhnete tak, že na ně kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte Uložit obrázek jako…

DOKRESLI OBLIČEJ (kreslení, lidské tělo)

Leprikón je irská kouzelná/pohádková postava – napadají tě nějaké české pohádkové postavy? (např. vodník). Leprikóni tráví čas vyráběním a opravováním bot, ale jsou kouzelní – mohou plnit přání a taky mají na konci duhy schovaný kotlík zlata. Dokresli obličej tak, aby měl leprikón vše, co má na obličeji člověk (dítě může odbíhat k zrcadlu nebo koukat na sourozence/rodiče, nezapomenout například na obočí!) – pokud je to příliš snadné, nebo chceš víc legrace, dokresli podle konkrétního člověka a dostaneš leprikóna taťku, leprikóna mamku nebo třeba leprikóna dědečka!

NAJDI LEPRIKÓNŮV POKLAD (barvy)

Aktivita pro hodné děti a nevyčerpané rodiče 🙂

  • Někde v domě (do skříně/za dveře) schováte poklad (odměnu – sladkosti/hračku/24k zlato/očkování proti covidu – je to na vás)
  • Dítě má za úkol z určeného místa (např. kde zrovna stojí) vytvořit duhu až k místu, kde se má zjevit poklad – pravidla jsou na vás: může použít oblečení? hračky? jídlo? Než začne, zopakujte si, jaké barvy duha má a v jakém pořadí se objevují (červená – oranžová – žlutá – zelená – modrá – fialová).
  • Když duhu vytvoří – zjevíte poklad!

POVÍDÁNÍ: PŘÍBĚH SVATÉHO PATRIKA

Sama nejsem věřící, nicméně věřím, že je rozumné děti vzdělávat s vědomím, že někdo další v Boha (jakéhokoli) věří. Příběhy o postavách křesťanství dětem rozhodně neublíží, koneckonců Ježíšek jakej je hit, že. Takže zde stručná a dětmi stravitelná verze života a odkazu sv. Patrika včetně toho, jakou má souvislost s trojlístky:

Příběh svatého Patrika

Před mnoha lety žil v Británii kluk jménem Patrik. Bydlel s maminkou a s tatínkem a měli se dobře. Věřili, že je z nebe opatruje pán Bůh a společně chodili do kostela.
Jednoho dne, když mu bylo asi šestnáct, jej unesli piráti ze sousední země. Ta země se jmenovala Irsko. „Chachá, a teď pro nás budeš pracovat! Ale platit ti nebudeme, chachá!“ V Irsku jsou velké louky s krásně zelenou trávou a na nich se pásly ovce, které měl Patrik za úkol hlídat. A tam Patrik roky žil. Byl osamocený. Hodně se mu stýskalo po domově a po rodičích. Irové dokonce nevěřili ve stejného Boha! A Patrikovi se ti jejich, irští bohové, (měli jich totiž dokonce několik) vůbec nelíbili. A tak se každý den při tom pasení ovcí začal modlit a povídat si s tím svým Bohem. To mu pomáhalo, aby se necítil tolik sám a aby věřil, že bude líp.
Jednoho dne se mu zdál sen, kde mu Bůh radil, aby utekl, že se to určitě podaří – Patrik se probudil, sbalil si raneček a opravdu utekl! Doběhl k pobřeží, našel hodného kapitána, který ho odvezl zpět do Británie, a opět se shledal s maminkou a s tatínkem! To bylo radosti.
Patrik se rozhodl, že se stane knězem, aby mohl s lidmi mluvit o Bohu a pomáhat jim v jejich těžkých chvílích. A nejen to! Rozhodl se, že se vrátí do Irska! Asi se ptáte „jak to?“ – vždyť tam na něj byli zlí. Nuže, Patrik věřil, že by Irové byli šťastnější, kdyby místo svých bohů začali věřit na toho jeho, křesťanského. Přestěhoval se tedy do Irska a všude, kam šel, vyprávěl a vysvětloval lidem, jak je Bůh dobrý a jak pomáhá lidem v těžkých chvílích.
Jednou narazil na chlapečka, který nedokázal pochopit jak to, že „Bůh“ jsou vlastně tři – Otec (Bůh), Syn (Ježíš Kristus) a Duch Svatý. A tehdy Patrik našel v trávě trojlístek, kterých v Irsku roste spousta, a položil si jej na dlaň:
„Kolik vidíš lístků?“ zeptal se.
„Tři!“ vykřikl rychle chlapeček.
„Hmm… a má každý lístek svůj stonek? Vyrostl každý zvlášť?“
Chlapeček se hluboce zamyslel: „To ne… stonek je jen jeden… ale lístky vidím opravdu tři!“
Patrik se na chlapce usmál a vysvětlil: „Ano, správně. Jsou to tři části, které dohromady tvoří jeden celek.“
Od té doby s sebou Patrik vždy nosil trojlístek. Křesťanství se v Irsku zalíbilo tisícům lidí, kteří jej díky Patrikovi pochopili a začali taky věřit, že je z nebi opatruje pán Bůh. Dnes skoro všichni Irové věří v křesťanského Boha. Patrik umřel už před víc jak tisícem let, ale lidé na něj dodnes vzpomínají a jsou mu vděční za to, že díky němu mají svého Boha. A protože umřel 17. března, každý rok v tento den pořádají Irové slavnost na jeho památku. Svoje domy, ulice, města a dokonce i sebe ozdobí do zelené a vyrazí do ulic na průvod!

Na tomto místě doporučuju mrknout na internety na fotky a videa opravdových oslav a průvodů Svatého Patrika! V Chicagu např. pravidelně barví na zeleno řeku v centru města, v New Yorku mají nejstarší svatopatrikovský průvod. Nejvíc se slaví samozřejmě v Irsku, ale pozdravy v podobě zelené výzdoby přicházejí z celého světa!

NATRÉNUJ SRDÍČKO A TROJLÍSTEK (grafomotorika)

VYBARVI SPRÁVNĚ TROJ-, ČTYŘ- A PĚTILÍSTKY (počítání)

Aktivity pro rodiče:

  • pár pivíček Guinnessa (na němž naleznete jeden ze symbolů Irska – keltskou harfu!)
  • pár panáčků Tullamorky (na jejichž dně najdete mouder nespočet)
  • draw your spouse as a leprechaun (šablona viz výše)
  • pusťte si tohle kvalitní instruktážní video a udělejte první krok na cestě k profesionální dráze irského tanečníka

Bye! *clicks heels*

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: